Кафедра прикладної лінгвістики та перекладу була створена у червні 2001 року з метою забезпечення навчального процесу для здобувачів вищої освіти спеціальності 035 – Філологія освітньої програми «Прикладна лінгвістика» освітніх рівнів «бакалавр» та «магістр».

Із часу заснування та до 2008р. кафедру очолював доктор філологічних наук, професор, академік Української академії наук Шпак Валерій Кирилович. Нині завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, професор Лещенко Ганна Веніамінівна.

Навчальний процес на освітній програмі «Прикладна лінгвістика» забезпечують висококваліфіковані викладачі, серед яких: один доктор філологічних наук, професор; 4 кандидати філологічних наук, доценти та двоє старших викладачів. Колектив кафедри постійно підвищує свій науковий і навчально-методичний потенціал. Викладачі беруть участь у міжнародних та всеукраїнських наукових і науково-практичних конференціях, вебінарах, семінарах і тренінгах з проблем лінгвістики, перекладознавства, інформаційних технологій, методики викладання іноземних мов.

Кафедра прикладної лінгвістики та перекладу підтримує міжнародні освітні та наукові зв’язки завдяки участі в міжнародних наукових проектах та стажуванню викладачів кафедри закордоном.  Викладачі є авторами наукових статей, опублікованих у вітчизняних фахових та зарубіжних виданнях, офіційними опонентами та рецензентами докторських і кандидатських дисертацій.

Проф. Лещенко Г. В. та доц. Гречуха Л. О. з 2019 року є експертами Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Викладачі  є членами TESOL (Teaching English for Speakers of Оther Languages) міжнародної професійної асоціації викладачів англійської мови як іноземної, УАКЛіП – Української асоціації когнітивної лінгвістики і поетики, ГО «Центр комунікаційних технологій», а також членами журі обласних конкурсів Малої академії наук.

Кафедра ПЛП є співорганізатором  щорічної міжнародної науково-практичної конференції «Applied Linguistics – 3D: Language, IT, ELT»  разом із державним університетом «Житомирська політехніка». Колектив кафедри залучений до роботи над науковою кафедральною темою «Парадигматичні моделі інтерактивного навчання англійській мові студентів-лінгвістів у ВНЗ» (2020-2022 н.р.) та  «Методики інтерактивного навчання англійської мови студентів-філологів у ЗВО» (2023-2027 н.р.).

Кафедра прикладної лінгвістики та перекладу має потужну матеріально-технічну базу, що сприяє розвитку необхідних компетенцій і практичних навичок у здобувачів освітньої програми «Прикладна лінгвістика». Під час навчального процесу студенти використовують можливості спеціалізованих аудиторій, сучасного комп’ютерного класу і програмного забезпечення, мультимедійних засобів, обладнання для синхронного перекладу, тощо. Методичне забезпечення кафедри представлено сучасною навчальною літературою та новітніми методичними розробками.

Викладачі є науковими керівниками магістерських кваліфікаційних робіт, співавторами наукових доповідей на студентських наукових конференціях. Студенти залучаються до науково-дослідної роботи: діє гурток «Сучасні перекладацькі практики у аспекті лінгвістичних студій» та розмовний клуб «Speaking Up».